Showcase Lineup

Americana Music Festival 2015
September 15th - 20th
Nashville, TN

Purchase Your Festival Wristband Now

Wednesday, September 16th


The Basement


10:00 PM

Liz Longley

11:00 PM

Darlingside

12:00 AM

Pony Boy


Basement East


10:00 PM

The Grahams

11:00 PM

The Vespers

12:00 AM

Banditos


Cannery Ballroom

10:00 PM

The Suffers

11:00 PM

Los Lobos


City Winery


10:00 PM

The Contenders

11:00 PM

James McMurtry

12:00 AM

Patty Griffin


The High Watt


10:00 PM

Horseshoes & Hand Grenades

11:00 PM

Water Liars

12:00 AM

Joe Pug


Mercy Lounge


10:00 PM

Nathaniel Rateliff & The Night Sweats

11:00 PM

TBA

12:00 AM

*Surprise*


The Station Inn


10:00 PM

Christopher Paul Stelling

11:00 PM

Frank Solivan & Dirty Kitchen

12:00 AM

Hackensaw Boys



Thursday, September 17th


3rd & Lindsley


8:00 PM

Caleb Klauder

9:00 PM

Carly Ritter

10:00 PM

Ry Cooder / Sharon White / Ricky Skaggs

11:00 PM

Buddy Miller & Marc Ribot

12:00 AM

The HillBenders


Basement


8:00 PM

Ryan Culwell

9:00 PM

The Freightshakers

10:00 PM

Kristin Diable

11:00 PM

Those Pretty Wrongs

12:00 AM

Daniel Romano


Basement East


8:00 PM

Guthrie Brown & The Family Tree

9:00 PM

Paper Bird

10:00 PM

Grant-Lee Phillips

11:00 PM

Luther Dickinson

12:00 AM

T. Hardy Morris


Cannery Ballroom


8:00 PM

Gill Landry

9:00 PM

Ray Wylie Hubbard

10:00 PM

Pokey LaFarge

11:00 PM

Randy Rogers & Wade Bowen


City Winery


8:00 PM

Pine Hill Project (Featuring Richard Shindell & Lucy Kaplansky)

9:00 PM

Eilen Jewell

10:00 PM

Dustbowl Revival

11:00 PM

Miss Tess & The Talkbacks

12:00 AM

Jeffrey Foucault


The High Watt


8:00 PM

Legendary Shack Shakers

9:00 PM

Birds of Chicago

10:00 PM

Lindi Ortega

11:00 PM

The Bros Landreth

12:00 AM

Possessed by Paul James


The Listening Room


8:00 PM

Raised By Eagles

9:00 PM

The Fairfield Four

10:00 PM

Mary Gauthier

11:00 PM

Tall Heights


Mercy Lounge


8:00 PM

The Stray Birds

9:00 PM

Los Colognes

10:00 PM

Lera Lynn

11:00 PM

honeyhoney

12:00 AM

Humming House


Music City Roots at the Factory at Franklin

7:00 PM

Shemekia Copeland


Joel Rafael


Whitehorse


The Mavericks


The Station Inn


8:00 PM

The Good Lovelies

9:00 PM

Packway Handle Band

10:00 PM

Nora Jane Struthers

11:00 PM

The Steel Wheels

12:00 AM

TBA



Friday, September 18th


3rd & Lindsley


8:00 PM

Sam Outlaw

9:00 PM

Lee Ann Womack

10:00 PM

Whitey Morgan

11:00 PM

Jim Lauderdale

12:00 AM

Uncle Lucius


The Basement


8:00 PM

The Wild Reeds

9:00 PM

Halfway

10:00 PM

Hugh Bob and the Hustle

11:00 PM

Anthony D'Amato

12:00 AM

Kingsley Flood


Basement East


8:00 PM

Andrew Leahey & the Homestead

9:00 PM

Brian Wright

10:00 PM

The Wood Brothers

11:00 PM

Henry Wagons

12:00 AM

Buxton


Cannery Ballroom


8:30 PM

TBA

9:30 PM

TBA

10:30 PM

TBA

11:30 PM

TBA


City Winery


8:00 PM

T Sisters

9:00 PM

TBA

10:00 PM

Anderson East

11:00 PM

Margo Price

12:00 AM

The Band of Heathens


The High Watt


8:00 PM

Michaela Anne & The Wild Hearts

9:00 PM

Adam Faucett

10:00 PM

Cale Tyson

11:00 PM

Spirit Family Reunion

12:00 AM

Great Peacock


The Listening Room


8:00 PM

Eddie Berman

9:00 PM

Kristin Andreassen

10:00 PM

Session Americana

11:00 PM

TBA


Mercy Lounge


8:00 PM

Lewis & Leigh

9:00 PM

Corb Lund

10:00 PM

John Moreland

11:00 PM

Jackie Greene

12:00 AM

American Aquarium


The Station Inn


8:00 PM

Laney Jones and the Spirits

9:00 PM

ChessBoxer

10:00 PM

Dom Flemons

11:00 PM

Willie Watson

12:00 AM

Town Mountain


Third Man Records


8:00 PM

Barna Howard

9:00 PM

William Elliott Whitmore

10:00 PM

John Paul Keith

11:00 PM

Low Cut Connie

12:00 AM

Steelism



Saturday, September 19th


3rd & Lindsley


8:00 PM

Lucette

9:00 PM

The Whistles & The Bells

10:00 PM

Stephen Kellogg

11:00 PM

Ron Pope & The Nighthawks

12:00 AM

TBA


The 5 Spot


8:00 PM

TBA

9:00 PM

TBA

10:00 PM

TBA

11:00 PM

Kelsey Waldon

12:00 AM

TBA


The Basement


8:00 PM

Emma Swift

9:00 PM

Sarah Borges

10:00 PM

Dead Winter Carpenters

11:00 PM

Caleb Caudle

12:00 AM

Porter


Basement East


8:00 PM

Dreaming Spires

9:00 PM

Oh Pep!

10:00 PM

Crooks

11:00 PM

Dirty River Boys

12:00 AM

JP Harris


City Winery


8:00 PM

Leyla McCalla

9:00 PM

The McCrary Sisters

10:00 PM

Doug Seegers

11:00 PM

Gretchen Peters

12:00 AM

The Hello Strangers


The High Watt


8:00 PM

Whitney Rose

9:00 PM

Sean McConnell

10:00 PM

Jonathan Tyler

11:00 PM

Lilly Hiatt

12:00 AM

TBA


The Listening Room


8:00 PM

Kacy & Clayton

9:00 PM

The Honeycutters

10:00 PM

Martin Harley

11:00 PM

Carsie Blanton


Mercy Lounge


8:00 PM

NUDIE

9:00 PM

Josh Rouse

10:00 PM

Andrew Combs

11:00 PM

Horse Feathers

12:00 AM

David Wax Museum


The Station Inn


8:00 PM

The Show Ponies

9:00 PM

TBA

10:00 PM

River Whyless

11:00 PM

Taarka

12:00 AM

TBA